Категории

Блог

Продукти

15.06.2024

Наред с това, че се закрепват върху почти всяка повърхност и съхнат бързо, най-голямото предимство на акрилните бои е, че за разреждането им се нуждаем само от вода.

 

Когато изтъняваме цветовете единствено с вода обаче, идва момент, в който се нарушава балансът в състава на боята. Какви са недостатъците на водата като разредител за акрилни бои и кои продукти биха ни били по-полезни за целта обсъждаме тук.

Разреждане с вода

Разреждането с вода неоспоримо е най-достъпно, евтино и интуитивно за рисуващия. То може да се използва както за получаване на по-кремообразен или течен цвят, така и за силно изтъняване на боята и прозрачни велатурни техники. С много разводнена боя можем да положим начален цветен оттенък, с който да тонираме платното, за да “убием” бялото. Също така можем да имитираме акварелни техники.

 

С добавянето на твърде много вода обаче най-често пигментите започват да се отделят от сместа. Цветовете загубват хомогенната си консистенция и способността да се закрепват здраво към работната повърхност. Като резултат можем да забележим и утаяване на пигментните частици в релефа на платното.

 

В дългосрочен план разреждането само с вода, което е удобно за упражнение, влияе негативно на трайността на цветовете. Картините, нарисувани по този начин, можем да защитим с краен лак. Така компенсираме за неравномерността на акрилното покритие в участъците, където е по-тънко или липсва.

Разреждане с медиум за акрилни бои

Течните медиуми за акрил са формулирани да бъдат едновременно разредител и свързващо вещество. С всеки един медиум ние спестяваме от боя. Те са чудесно решение и ако разполагаме с много плътни, т.е. силно пигментирани, цветове.

 

Медиумите за акрилна боя:

 

  • представляват акрилен втечнител без добавени пигменти
  • запазват целостта и свойствата на цветовете
  • се предлагат с различен блясък.

Използвайки медиум, ние правим желания цвят по-обтекаем и прозрачен, без да губим съотношението между пигментните частици и акрилния свързвател. Иначе казано, запазваме количественото съдържание на “лепилото”, което слепва и обгръща пигментите в сместа. Получаваме разреден цвят, който се прикрепва към платното еднакво добре и остава еднакво гъвкав и издръжлив след изсъхване.

Добавяне на разредител за акрилни бои.
Т.нар. разредител за акрилни бои не променя цветовете.

Въпреки че е с млечен цвят, работната добавка изсъхва прозрачна и не влияе на тона или яркостта на цветовете. Тя крие още едно предимство: избора на блясък. Медиумите за акрил обикновено се предлагат в гланцов, матов и сатенен вариант, определящи завършека на боята след изсъхване. Някои марки включват и UV защита против избеляване на цветовете.

 

Разликата при работата с медиум за акрил (вместо вода) е осезаема особено когато запълваме големи полета с един цвят. Нюансите изглеждат по-гладки, равномерни и плътни.

Медиум за прозрачност

Ако желаем да работим много прозрачно, можем да заложим на специализирания медиум за велатура (glazing medium). Така можем да нанасяме много ефирен цветен слой, без да се притесняваме за качеството му на прикрепване към долния пласт.

 

Поетапното нанасяне на прозрачни слоеве дава най-много контрол в изграждането на цветните стойности на картината. Една техника, която се опира на този принцип, е гризайл (от фр. grisaille). При нея първо работим върху яркостта и контраста в черно-бялата гама, след което добавяме цвят с много разредена боя.

Глазиращият медиум има отличителното свойство да се самоизравнява върху платното. С него можем да предаваме нежни ефекти като осветеност, руменина на кожата, както и да преливаме плавно и изглаждаме цветовете.

 

Повечето медиуми за прозрачност леко удължават съхненето на акрилните бои. Това дава една идея повече време за разнасяне на цветовете, изпипване на детайлите или работа мокро в мокро.

Някои съвети:

  • Добре е при смесване на цветове да добавяме медиумите към вече готовия цвят.
  • За да си спечелим време за работа с акрила, можем да използваме забавител на съхненето.
  • При нанасяне на последователни цветни пластове съветваме да се работи с гланцов медиум. Повтарянето с матовия може да остави мътно покритие. Блясъкът на картината можем да уеднаквим накрая с помощта на защитния лак

Разливащ медиум за акрилна боя

Преди няколко години нашумяха техниките на разливане, при които цветовете се втечняват до степен, в която могат да се полеят върху платното, описвайки неповторими абстрактни шарки.

За тази цел са разработени т.нар. пуринг медиуми (от англ. pouring), които добавят много обем към цветовете и също се самоизравняват. След изсъхване остават много гъвкави, което предотвратява напукването. Могат да се смесват с боите във всякакво съотношение и при нужда да се разреждат с малко вода.

Автор: Мартина Петрова