Категории

Блог

Продукти

21.06.2023

Всички моливи за рисуване се състоят от сърцевина, която обикновено наричаме графит, и дървен корпус, в който е положена.

Състав на сърцевината

Графитни моливи

Отличителните качества на всеки молив като наситеността на цвета, равномерността на следата му и мекотата се определят от използваните за графита суровини, тяхното съотношение и метод на производство. Устойчивостта на цвета зависи от пигментите.

 

Обикновените графитни моливи се правят с графит, каолин и целулоза, а водоразтворимите съдържат и емулгатор. Колкото повече графит съдържа сърцевината, толкова по-мек и тъмен е моливът. Твърдостта на моливите се бележи с H (от англ. hard), като цифрата преди обозначението расте паралелно с твърдостта – H, 2H, 3H и т.н. до 9H. А B означава черен/тъмен (от black) и отговаря на мекотата на графита – B, 2B, 3B до най-мекия и наситен 9B. Така най-познатият ни молив HB остава по средата като твърд и черен. Съществува и степента F, която позволява да се остри до много тънък връх (F идва именно от fine point), и се пада между HB и H; т.е. може да се каже, че F е по-твърд вариант на HB.

Мекотата на молива е правопропорционална на неговата наситеност.
Водоразтворими цветни моливи за рисуване като с акварелни бои.
Една от техниките за рисуване с акварелни моливи е разтварянето на цветовете и повтарянето със сух молив след изсъхване.

Цветни моливи

Цветните моливи за рисуване, от друга страна, включват восък и цветни пигменти вместо графит. Каолинът служи за пълнител, а целулозата за свързвател. Восъкът осигурява гладкото усещане при нанасянето на цвета и го прави по-устойчив на размазване. Акварелните моливи пък са модифицирани така, че да могат да образуват емулсия при добавянето на вода и да се разтварят.


Колкото до пастелните моливи – те включват само сухите пигмент, каолин и целулоза, което позволява да се разнасят с разтриване както въглена, кредата и сухите пастели.

Производство

След смесването си съставките, участващи в сърцевината на молива, се размесват докато не се достигне желаната финост. След това цветната маса се компресира и пресова през метален цилиндър с диаметъра на графита под налягане от 200 тона, откъдето излиза непрекъсната цветна нишка, която впоследствие се нарязва и изпича.


През това време се подготвя дървото. Най-добрата суровина за направата на моливи е калифорнийският кедър (Libocedrus Decurrens), който се отличава с фината си дървесина и права жилка, която позволява подострянето им до много остър връх. Първоначалната подготовка на дървото включва разрязването му на греди с дължина 5 метра и дебелина 7,6 x 7,6 cm, които се оставят да съхнат на въздух за поне 1 година.


След това гредите се режат на летви, двойно по-тънки от молива. Дъсчиците се импрегнират под натиск с восък и байц, което придава на дървото гъвкавост и издръжливост. След като се оформят каналчета за графита, моливът се сглобява и залепя със специално лепило, което предпазва сърцевината от начупване при удар. Процесът завършва с оформяне на сечението на молива, няколко пласта лак, подостряне и печат с информация.

Превод от Royal Talens’ Artists’ Materials Manual (2020): Мартина Петрова