Видове четки за рисуване. Форма, косъм и отличителни качества.
Home » Блог » Техники на Рисуване » Рисуване с Акварел » Видове четки за рисуване. Форма, косъм и отличителни качества.
Най-честосрещаните форми четки
Всяка подредба на косъма се отразява в следата на четката, която е повлияна и от вида използван косъм. Обикновено върху четките се нанася лепило, което ги защитава по време на транспорт – съответно тяхната форма може да е малко по-различна след измиване на покритието.
Остра кръгла четка
При острите кръгли четки косъмчетата в сърцевината на снопа са по-дълги от тези, които ги обграждат. Когато четката е суха без лепило, изглежда обла, но върхът ѝ се възвръща веднага след като се намокри. Такива например са фоновите четки за акварел, които могат да абсорбират много течност и да оцветяват големи полета с едно потапяне. Всички видове влакна позволяват да се подредят в заострена кръгла форма, но всъщност само мекият косъм от самур и катерица (и техните най-добри имитации) може да се оформи в остър като игла връх.
Обла четка
В основата си косъмчетата на облите четки се подреждат по същия начин както тези на острите кръгли четки от самур и катеричка. Често се състоят от няколко извити и кръстосани навътре снопчета.
*Въпреки разликата между тях, в магазините за художници обикновено обла и кръгла четка се използват като синоними, предвид напречното им сечение.
Плоска четка
Плоските четки са направени със сплескан и подравнен сноп косъмчета, дълъг поне колкото ширината на ферулата. С промяна на захвата могат да се използват за широки или по-тесни линии. При натиск се разтварят по-широко от ферулата.
Сключена плоска четка
Два извити снопа косъмчета се захващат здраво във ферулата, така че да сочат един към друг, или към средата. Този вид запазва формата си по-добре от обикновената плоска четка. Освен това ширината на ферулата дава по-реална представа колко се разтваря четката при натиск и каква е следата ѝ.
Филберт с лешникова форма
Този тип комбинира предимствата на плоската и облата четка – косъмът е успореден на ферулата, но завършва със заоблен край. Четката може да изглежда остра преди да се отмие лепилото.
Широка плоска (spalter/mottler brush)
Много широка плоска, приличаща на бояджийска, четка с приложение подобно на шпатула, която се използва за покриване на големи площи и съответно е удобна за грундиране. Прави се от различни видове косъм, като по-меките разновидности и тези от висококачествена четина се използват и за лакиране.
Четка резервоар
Този тип четки се състоят от тънък остър сноп косъмчета, който е заобиколен от по-къси такива, играещи ролята на резервоар, от който се “зарежда” върхът.
Една такава четка може да се направи само от един вид косъм, но най-добрата комбинация е червен самур в центъра и водоносна катеричка отвън. Идеята на четката е да може да рисува продължително, преди да се наложи повторно омокряне с боя.
Четка за пинстрайпинг
Косъмът на пинстрайпинг четките (от англ. pinstriping) е много дълъг и следва движението на дръжката и ръката. Направени да задържат много цвят, с тях могат да се изтеглят дълги непрекъснати линии. Съществуват кръгли и плоски разновидности, вторите от които се наричат и lettering brushes.
Четка ветрило
Четките ветрило се правят както от синтетика, така и от по-грубата четина, и съответно могат да се използват с различни медиуми. Те са много практични за рисуване на растителност, небесни и водни елементи и изглаждане на преминаването от цвят в цвят с по-гъстите бои като акрил и масло. За целта преливането може да се направи с плоска четка и след това следите ѝ да се заличат внимателно с ветрилото. Четката ветрило е добър помощник и за преливането на цветовете със сухи пастели.
Четка за пастел
Четките за сух пастел са кръгли с мек и много къс, напълно подравнен косъм, служещ за плавно преливане на сухите пигменти.
Четка за шаблони
Твърда широка кръгла четка с плосък връх, удобна за запълването на шаблони с по-гъсти бои чрез потупване или кръгови движения.
Отделно от тези основни видове четки съществуват най-различни форми за декоративни ефекти или специализирана употреба като котешко езиче, гребен, т.нар. четка кинжал (dagger brush), различните скосени, огънати, много тънки/микро четки, четки с резервоар за вода, дунапренени четки, както и хибридните четки с гумен или силиконов връх, използвани за сухи и маслени пастели и създаване на текстура.
Видове косъм
Мек естествен косъм
Колински
Четките Колински са считани за най-превъзходните сред четките от самур. Всъщност това название е неточно, тъй като всички т.нар. самурени четки са направени изцяло от опашката на различни видове – в случая сибирския колонок. Името Колински идва от Колския полуостров в северната част на Русия, но видът се среща и в Монголия и Китай.
За да издържи на суровия климат, той се е приспособил с гъста козина. От една опашка се добиват максимум 6 грама козина, а цената на килограм Колински се равнява на тази на златото. Колкото по-дебела е четката, толкова по-дълга козина е нужна, понеже половината от дължината ѝ остава във ферулата.
Дългите косми се срещат рядко, което прави широките четки много скъпи. Размери с диаметър от около 1,5 cm и нагоре обикновено се правят само по поръчка.
При изработката косъмчетата могат да се наредят с тънък като игла връх, така че да са функционални както за фон, така и за много фини детайли.
Свойства и приложение:
Четките от самур са устойчиви, еластични и винаги възвръщат формата си. Също така са и много абсорбиращи.
Те са изключително подходящи за по-течните видове бои като акварел, гваш и туш, но са полезни и за много дребни детайли в маслената живопис.
Съвет: При рисуване с масло е най-добре боите да се смесват с отделна четка или шпатула, а не със скъпата четка Колински, която в противен случай бързо би се съсипала.
Червен самур
Както споменахме по-горе, самурените четки всъщност се правят не от самур (който впрочем е кафяв), а от представители на семейство Порови, обитаващи Азия. Характеризиращи се с по-къс косъм и съответно по-ниска цена, те се нареждат на второ място по качество след Колински.
За опитния художник четките от червен самур се отличават с малко по-малко еластичност и издръжливост, но все пак също толкова добри водоабсорбиращи свойства, идеални за рисуване с акварел, гваш, туш и понякога масло.
Катеричка
Четките от катерича козина са традиционни за Франция и често се описват и като Petit Gris (от фр. малка сива, или видът катеричка, който обитава тези територии). И в този случай косъмът се добива само от опашката. В днешно време се използва козината на канадската и синята казанска (от град Казан в Русия) катерица, тъй като френската е защитена. Често вместо с метална ферула този вид косъм се комбинира с т.нар. френска ферула от прозрачна пластина или птиче перо, стегната с тел. Катеричите четки също могат да бъдат оформени с много остър връх.
Свойства и приложение:
Това са най-водоносните четки. Техният косъм е много мек и деликатен и може да се счупи при силен натиск, което ги прави годни само за най-мокрите видове бои като акварела и тушовете.
Волски косъм
За четките от волски косъм се събира само дългата козина от предната част на ушите. Най-добрият източник за целта са алпийските крави от Франция, Швейцария, Италия, Австрия и Словения. Четките се срещат в различни цветове – светлите са главно от Алпите, а тъмнокафявите и черните идват от Централна и Южна Америка. Позволяват да се оформят с тънък връх.
Свойства и приложение:
Четките от волски косъм са много устойчиви на захабяване, с достъпна цена и добра водоабсорбираща способност, и са подходящи за всички видове бои.
Кози косъм
За направата на четките от коза се подбира козината по продължението на гръбнака на животното. Косъмът може да бъде бял или кафяв. Използва се и за по-достъпни имитации на четките от катерича опашка.
Козият косъм също е издръжлив на захабяване с добра водоносност.
Може да се използва за рисуване с акварелни бои, гваш и темпера, тушове, както и за нанасянето на лак.
Твърд естествен косъм
Твърдите четки от естествен косъм се правят от свинска четина, чието качество се определя от произхода. Използват се космите само от гръбнака на животното. Характеризират се със сцепените си връхчета.
Най-добрата четина се добива в китайската провинция Чунцин, а четките с малко по-мек косъм се произвеждат главно в Ханку. Козината се сортира по дължина и избелва.
Косъмът е твърд и еластичен, винаги възвръщащ формата си, и добре задържа гъстите бои като акрила и маслото.
Използва се и четина с европейски произход, но главно за по-евтини хоби и ученически четки, тъй като тя е по-нискокачествена във всички отношения. За тази цел обикновено не се избелва.
Синтетичен косъм
Четките с изкуствен косъм стават все по-популярни. Първите от тях са се правели от найлон, който впоследствие бива изместен от много по-водоносните полиестерни влакна.
Синтетичните влакна варират от твърди до сравнително меки и могат да се багрят в различни цветове, за да имитират естествения косъм. Съотношението им качество-цена е много изгодно за рисуващия. Крайната цел в световното производство на четки от полиестерни влакна е те да достигнат качеството на тези, направени от скъпите и редки видове козина.
Този вид филамент е много устойчив, със средни до добри свойства за задържане на течен цвят и добра способност за задържане на гъсти бои. Полиестерът е издръжлив на употреба с един технически недостатък – ако се използва за бърз повтарящ се натиск при нанасянето на гъста боя, връхчетата му изгарят заради топлината, създадена от търкането, в резултат на което перманентно се нарушава формата на четката и косъмчетата ѝ щръкват в различни посоки.
Превод от Royal Talens’ Artists’ Materials Manual (2020): Мартина Петрова