Категории

Блог

Продукти

26.12.2022

Оцветителите в основата си са сухи пудри. Ако са разтворими в течност (както захарта във вода), се наричат багрила, а ако са напълно или почти неразтворими, то тогава те са пигменти.

 

За художника багрилата и пигментите се различават по-една много по-съществена особеност, и това е тяхната светлоустойчивост. Степента на светлоустойчивост определя колко избелява един цвят под влияние на светлината.

Багрилата имат ниска до средна устойчивост на светлина, а пигментите – от ниска до отлична. Т.е. незащитени от светлината, боите и мастилата, направени с багрила, винаги се променят или избледняват до някаква степен.

Багрила

Заради тяхната ниска светлоустойчивост багрилата не се използват в най-професионалните бои за художници. Картините винаги се излагат на добре осветено място и затова цветовете трябва да са дълготрайни.

 

За илюстраторите и дизайнерите, от друга страна, това качество на продуктите може да не е от толкова голямо значение. Илюстрациите обикновено биват принтирани, а дизайните – изработени от друг материал впоследствие, докато оригиналите се съхраняват на тъмно. Децата и любителите обикновено също нямат толкова големи изисквания за трайността на цветовете.

 

Другият нежелан ефект на багрилата е тяхната тенденция да се разливат на микроскопично ниво (т.нар. bleeding на англ.) – цветовете проникват в другите цветни слоеве или в околните влакна на хартията, дори когато са вече сухи.

 

Тяхната разтворимост ги прави изключително подходящи за оцветяване на редки течности – от плодови сиропи до прозрачни мастила.

 

Само два от продуктите на Роял Таленс (Нидерландия), които предлагаме в Слънчоглед, са на основата на багрила: тушовете и маркерите Ecoline. Изключение правят бялото и златното, които са направени с пигменти, и са много устойчиви на избеляване.

Лак пигменти

Лак пигментите (на англ. lake/lacquered pigments) са багрила, обработени така, че да са неразтворими в определен свързвател или разтворител. Това се постига по химичен път чрез фиксиране на багрилото върху безцветен неорганичен пигмент, който не се разтваря в избрания свързвател. Така светлоустойчивостта на багрилата се подобрява, но минимално. Освен това лак пигментите също имат свойството да се разливат в нишките на порестите повърхности (вж. bleeding горе).

В хода на историята някои от естествените пигменти се заменят от синтетични такива, получени по химичен път, например за да се постигне по-висока светлоустойчивост, заради тяхната токсичност или нежеланото разливане на цветовете.

Пигменти на прах.

Органични пигменти

Органичните пигменти се състоят от въглеродни съединения. Преди да започнат да се произвеждат по изкуствен начин, често са се получавали от животни или растения. Някои синтетични органични пигменти са ализаринът, азо пигментите (срещащи се в жълтите, оранжевите и червените цветове), фталоцианинът (синьо-зелените цветове) и хинакридонът (светлоустойчив червено-виолетов пигмент).

Неорганични пигменти

Неорганичните пигменти (с минерален произход), като например оксидите, са метални съединения. В сравнение с органичните са много малко. Такива са охрата, умбрата и сиената. Примери за синтетични неорганични пигменти са титановото и цинковото бяло, ултрамаринът, пруското синьо, кадмиевите и кобалтовите пигменти.

Можем да разграничим неорганичните пигменти и по техния ефект върху здравето и околната среда:

 

Fe / Желязо – безвреден
Pb / Олово – много токсичен
Cr / Хром – да се използва предпазливо
Zn / Цинк – вреден за морския животински свят
Co / Кобалт – да се използва предпазливо
Cd / Кадмий – да се използва предпазливо
Ti / Титан – да се използва предпазливо

 

Рисковете за човешкото здраве биват определяни в зависимост от разтворимия компонент. Пигменти на базата на тежки метали, като кобалта, хрома и кадмия, се тестват чрез симулация със солна киселина.


За околната среда се прилагат други изисквания.

За оловото, кадмия и титана

  • Олово: употребата на белия оловен пигмент е напълно забранен в Европейския съюз заради неговата токсичност. Бялото олово (оловен карбонат), забъркано с ленено масло, образува здрава еластична смес. Тя обаче носи и своите недостатъци: във времето слоят боя става прозрачен и пожълтява все повече, докато не почернее заради серния диоксид във въздуха. Роял Таленс не произвежда бяла оловна боя от години, предлагайки също толкова покривната топла титанова бяла като неин заместител.
  • Кадмий: кадмиевото жълто съдържа кадмий и сяра, а кадмиевото червено е на основата на кадмий и селен. В резултат на начина, по който кадмиевите пигменти се произвеждат днес, смесите, съдържащи кадмий, са на практика неразтворими и безвредни при нормална употреба. Поради своята неразтворимост кадмиевият пигмент няма да се абсорбира от тялото в случай на нежелано поглъщане. Роял Таленс използва кадмиеви пигменти, отговарящи на най-стриктните изисквания за безопасност.
  • Титановият диоксид (TiO2) е искрящо бял пигмент, който се използва в редица продукти, включително бои, синтетика, мастила, хартия, козметика, хранителни и фармацевтични продукти. През 2020 г. Европейската комисия класифицира титановия диоксид като потенциален канцероген при вдишване, съгласно Европейския регламент за класифициране, етикетиране и опаковане на химически вещества и смеси (CLP). Предполагаемият риск, който той крие, е свързан с продължителното вдишване на малките частици диоксид. По време на заседанията, засягащи класифицирането на титановия диоксид (TiO2), все пак бе заключено, че е малко вероятно да се появи такъв риск в нормални и предвидими условия. Независимо от това, след средата на 2021 г. всички художнически материали, съдържащи над 1% титанов диоксид, трябва да включват предупреждение за опасността от вдишване.

Индекс на пигментите и цветовете

Производителите на професионални бои уточняват пигментите, които използват. Те са обозначени с букви и цифри съгласно Индекса на цветовете – международна система за проверка на пигментите, участващи в даден цвят, и техните характеристики. Буквите съкращават името на цвета, а цифрите отговарят на специфичната разновидност на пигмента. Например: PW6 означава Pigment White 6, или титанов диоксид.

 

Ето списък на обозначенията:

 

PW = Pigment White
PY = Pigment Yellow
PO = Pigment Orange
PR = Pigment Red
PV = Pigment Violet
PB = Pigment Blue
PG = Pigment Green
PBr = Pigment Brown
PBk = Pigment Black,
PM = Pigment Metal.

Превод от Royal Talens’ Artists’ Materials Manual (2020): Мартина Петрова