Каква е основната разлика между акрилните и темперните бои?
Home » Блог » Техники на Рисуване » Рисуване с Акрилни Бои » Каква е основната разлика между акрилните и темперните бои?
В мокро състояние плътните и кремообразни акрилни и темперни бои* изглеждат неразличими. Но всъщност представляват две доста различни изразни средства с различни приложения и възможности. Тук ще разгледаме какви са те.
*Въпреки че гвашът, плакатната и темперната боя са различни по дефиниция и състав, в тази статия ще използваме понятията като синоними.
По какво си приличат?
Главната прилика между двете е това, че могат да се смесват с вода. Така и с двата вида бои се постига сходна на акварела прозрачност. Консистенцията им е също доста подобна, като изключим специализираните гъсти разновидности акрилни бои, подходящи за рисуването с импасто техники. Обикновено акрилът се предлага в туби и големи разфасовки пластмасови буркани, а температа се продава в малки бурканчета и тубички.
Как се различават?
Разликите между акрилните бои и гваша, които изпъкват в хода на работа, определено надхвърлят няколкото прилики на пръв поглед.
Водоразтворимост след изсъхване
Най-главната е по отношение на водоустойчивостта. Тъй като акрилът се прави на основата на акрилна смола, която образува пластмасов слой след изпаряване на водата, той не може да се разтвори повторно с вода след изсъхване. Това означава, че четките за акрил трябва да се почистват преди цветовете по тях да се втвърдят. От друга страна, това не е проблем за температа, чийто свързвател е гумата арабика. Подобно на акварела, тя може да се остави да изсъхне в палитрата, след което да се използва отново. Същото важи и за цветовете върху хартията, които могат да се коригират (частично) с мокра четка.
Обща устойчивост
Следващата основна разлика се крие в устойчивостта на цветовете след изсъхване. Полимерният пласт, който се получава от акрилната боя, е много по-издръжлив на напукване, избледняване и прах. Така картините с акрил са много по-лесни за излагане. Гвашът, от своя страна, е доста по-деликатен медиум. Той е податлив на напукване, ако се нанася дебело, както и на замърсяване, тъй като е много по-порест. Традиционно се защитава като се постави зад стъкло, но на пазара се предлагат и лакове за темперни бои с UV филтър и различен блясък.
Възможни техники
С разнообразието си от гъстота, прозрачност, лъскавина и добавки за смесване акрилните цветове със сигурност предлагат повече начини на приложение:
- консистенцията на боите варира според производителя, като някои марки предлагат серии много гъсти бои за импасто
- съществуват 4 различни степени на прозрачност, обозначени с ☐, ⧄, ◩ и ■, значещи съответно прозрачни, полупрозрачни, полупокривни и непрозрачни цветове. Така рисуващият може да подбере плътността според целите си
- естествената лъскавина на акрилните бои може да се подсили или матира със съответните добавки, както и с гланцов, полуматов или матов лак след завършване на картината
- акрилните бои се комбинират с множество медиуми, които преобразяват свойствата на цветовете или добавят триизмерност и текстура
- предлагат се под най-различна форма за различните нужди на твореца: бои с различна гъстота, тушове, маркери и спрейове, които могат допълнително да бъдат модифицирани с различните медиуми
- могат да се нанасят с не само с четка, а и с прави и декоративни шпатули
- не на последно място, акрилът може да се използва и за лепене в картини със смесена техника и колажи с триизмерни елементи.
Колкото до темперните бои:
- по дефиниция те са създадени да бъдат плътни, кремообразни и напълно матови, затова тази комбинация от качества е единствената им разновидност
- както споменахме, прозрачност при плакатните бои се постига единствено чрез изтъняване с вода
- гвашът се нанася тънко и равномерно, за предпочитане върху хартия, и в този смисъл е много по-двуизмерно средство за рисуване. Текстури се създават визуално чрез игра с четката, а не в буквалния смисъл на грапавина и релеф.
- той съхне по-бавно от акрила и може да се навлажни повторно, което дава повече време за смесване на цветовете
- въпреки по-ограниченото си приложение, температа се отличава със своя ярък и контрастен до по-мек и “романтичен” вид, полезен в сферата на дизайна и илюстрацията.
Работна повърхност
Акрилът, който действа като лепило, се закрепва върху най-различни повърхности – хартия, картон, платно, дърво, камък, глина, пластмаса, стъкло и метал, и може да се използва за крафт цели и оцветяване на предмети. Положен върху неабсорбиращи основи, каквито са последните три, има свойството да се излющва, но само при натиск.
Гвашът на практика също се задържа върху порестите хартия, платно, дърво, камък и глина, но предвид неговата крехкост и водовъзвратност след изсъхване, за творчески цели е най-добре да се рисува върху картон за акварелни бои или смесена техника. Оптималната плътност за целта е >300 gsm, като не е задължително картонът да съдържа памук. За тониран фон може да се използва обикновен цветен или крафт картон, отново съобразен с препоръчителния грамаж.
Акрилен гваш
Отвъд традиционното определение за акрилна и темперна боя е разработен т.нар. акрилен гваш, който комбинира добрите страни на двата вида медиум. Акрилният гваш на практика е много матова и наситена с пигмент акрилна боя. Той се наслоява лесно, без да се разтварят долните пластове, тъй като изсъхва бързо и е водоустойчив. Както с обикновения акрил, с него може да се работи върху различни леко абсорбиращи повърхности, без страх от напукване на сухите цветове. Акрилната темпера може да се смесва с различните добавки за акрилни бои, което разрежда цветовете, но ги прави по-гъвкави и водоустойчиви след изсъхване.
Автор: Мартина Петрова